Profesjonalne zmiękczacze wody staję się obecnie coraz popularniejsze w wielu gospodarstwach domowych. Miękka woda jest uznawana przez środowiska badawcze za znacznie bardziej użyteczną, przede wszystkim ze względu na brak wysokiego stężenia wapnia i magnezu.
Twarda woda vs. miękka woda
Twarda woda woda jest w codziennym życiu zdecydowanie mniej praktyczna, powodując powstawanie dużego, ciężkiego do usunięcia osadu. Prowadzi również do uszkodzeń urządzeń grzewczych, pralek czy zmywarek, a także ma bardzo negatywny wpływ na stan skóry oraz włosów. Dlatego zmiękczanie wody jest procesem, który może uchronić jej użytkowników przed wieloma komplikacjami.
Miękka woda bardzo dobre właściwości użytkowe, a jej działanie jest korzystne i bezpieczne dla ludzkiego organizmu.
Według definicji naukowej, twardość ogólna wody określana jest poprzez zsumowanie twardości węglanowej oraz niewęglanowa. O wysokim stopniu twardości wody decyduje spora zawartość magnezu i wapnia, a także substancji innego rodzaju, np. siarczanów, azotanów czy chlorków. Im wyższe jest ich stężenie, tym większą twardością charakteryzuje się woda. Warto zwrócić uwagę na fakt, że minerały pochodzące z wody są przyswajane w stopniu mniejszym, niż te przyjmowane razem z pokarmami. Jednak spożywanie twardej wody może prowadzić do występowania kamicy nerkowej, zwłaszcza jeżeli przyjmowana jest w nadmiarze.
Jak uzyskać miękką wodę?
Aby uniknąć tego typu komplikacji, warto zainwestować w dobry zmiękczacz wody. Miękka woda stanowi całkowite przeciwieństwo twardej. Jest praktycznie pozbawiona jonów magnezu i wapnia, ponieważ pozyskuje się ją w procesie wymiany jonów. Do tego celu wykorzystywana jest specjalna żywica jonowymienna, która może dodatkowo wzbogacić wodę o sód. Miękka woda nie generuje tak niekorzystnych zjawisk, jak woda twarda, dzięki czemu jej właściwości są optymalne.
ostatnie komentarze