Woda jest podstawą życia na naszej planecie, a jej jakość decyduje bardzo często o naszym zdrowiu oraz długości ludzkiego życia. Ten problem znany jest ludzkości od dawien dawna. Już w starożytności karawany przemierzające pustynie znały wartość dobrej wody, dlatego też do dzbanów pełnych płynu życia wrzucano srebrne monety, co powodowało, że transportowana woda „nie psuła swojego smaku”. W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularna staje się tak zwana „woda ze studni” lub „swoja woda”.
Najczęściej jest to woda podskórna, pobierana z głębokości od trzech do trzydziestu metrów. Niestety jej jakość bywa różna. Choć żelazo w wodzie samo w sobie jest zdrowe i pożądane to jego nadmiar niestety jest szkodliwy dla zdrowia. Dlatego też należy stosować odżelazianie wody, za pomocą odpowiedniego urządzenia, jest nim odżelaziacz wody. Obecność żelazo w wodzie jest najczęściej skutkiem wietrzenia skał lub ich rozpuszczania , ewentualnie może pochodzić z rozkładu substancji organicznych. Nadmiar żelaza w wodzie powoduje nieprzyjemny zapach i posmak płynu, zatyka bardzo często przewody wodociągowe, pranie posiada dziwne brązowe plamy oraz pokrywa żółtawym nalotem szkło, sanitariaty, poza tym sprzyja powstawaniu bakterii żelazistych powodujących rdzę.
Nadmiar żelaza usuwamy urządzeniem, w którym zastosowano tak zwane złoża katalityczne – czyli materiały filtracyjne, które zatrzymują żelazo na powierzchni złoża wody. Odżelaziacz wody zaopatrzony w takie filtry może być wykorzystywany w zastosowaniach domowych, w budynkach wielorodzinnych lub w przemyśle. Inną metodą usuwania nadmiaru żelazo w wodzie jest wstępne utlenianie – napowietrzanie lub stosowanie środków chemicznych. Następnie wodę filtrujemy przez złoża piaskowe. Jednak skuteczniejszym środkiem jest odżelaziacz wody – czyli gotowe urządzenie składające się ze zbiornika ciśnieniowego, złoża filtrującego oraz elektronicznej lub elektromechanicznej głowicy /sterownika/ odpowiedzialnego za proces filtracji i regeneracji złoża wody. Oczyszczona tym sposobem woda i tym urządzeniem nadaje się w zupełności do picia nawet na surowo.
Najlepsze na rynku urządzenia do usuwania żelaza z wody wraz ze szczegółowym opisem danych technicznych znajdziecie na stronie https://www.krainawody.pl/9-odzelaziacze.
ostatnie komentarze