Twardość wody jest spowodowana głównie związkami magnezu i wapnia. Zwykle ich ilość podawana jest w wartości ppm, określającej całkowitą liczbę cząsteczek w milionach cząsteczek roztworu. Jednostka międzynarodowa opisuje milimol na litr. Do zmiękczania stosuje się specjalne środki zmiękczające, czyli zmiękczacze wody. Jednak aby były skuteczne, należy dostosować je do twardości wody. Może ona charakteryzować się stosunkowo zróżnicowanymi właściwościami.
O pojęciu twardej wody
Można wyróżnić dwa typy twardej wody. Ogólna twardość wynika głównie z obecności związków magnezu i wapnia. Zmiękczacz wody jest programowany zgodnie z tą twardością. Jego całkowitą wartość można zmierzyć przy użyciu testu kropel. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z porad profesjonalistów, takich jak robotnicy wodociągów miejskich. Drugi rodzaj twardości to przejściowa twardość, węglan. Pochodzi z koncentracji wapnia, soli i magnezu. Jest on wytrącany, gdy woda jest podgrzewana i zmienia się w zależności od jej reakcji. Problemy z wodą twardą występują w wielu regionach geograficznych, ale różnią się w skali. Finowie korzystają z bardzo miękkich wód pochodzenia lodowcowego, podczas gdy Gruzini mają tylko bardzo twardą wodę.
Problem twardej wody w Polsce
W Polsce niestety większość gospodarstw domowych walczy z problemem nadmiernej twardości wody. Jest to określone przez przybliżone wartości zmierzone na wylocie miejskich urządzeń wodociągowych. Zwykle woda w domach jest jeszcze twardsza. Dokładny poziom twardości można sprawdzić w specjalnym laboratorium terenowym lub na stacji epidemiologicznej i sanitarnej. Można również skorzystać z usług specjalnych firm, które sprzedają filtry zapewniające skuteczne i efektywne pod kątem długotrwałości zmiękczanie wody. Bardziej prostym rozwiązaniem jest użycie testera pasków lub bardziej dokładnego testera kroplowego,
Mapa twardości wody jest dostępna na http://www.zmiekczacze.com/
ostatnie komentarze