Na pewno wielu z Was spotkało się kiedyś ze stwierdzeniem, że ktoś ze znajomych nie pije wody z kranu, ponieważ po prostu nie pasuje mu pod względem smaku i zapachu. Czasami nadal krążą jeszcze mity o kranówce. Prawda jest jednak taka, że nawet jeśli komuś nie odpowiadają właściwości wody pod względem organoleptycznym, to można to w prosty sposób zmienić. Jak dokładnie?
Dlaczego woda z kranu nie zawsze jest smaczna?
Zdarza się, że w budynkach, w których woda jest pobierana, magistrala nie była wymieniana już od wielu lat. W takich przypadkach bardzo możliwe jest, że do wody podczas jej przepływu przedostają się substancje zmieniające smak i zapach.
O wiele częściej są to jednak kwestie indywidualne. Woda, która u jednych nie budzi żadnych zastrzeżeń pod względem smakowym, przez innych może być postrzegana jako niesmaczna, o dziwnym zapachu.
Jak sobie radzić z tym problemem?
Wiele osób szuka dobrego wyjścia z sytuacji. Do tej pory najczęściej wykorzystywaną alternatywą była woda butelkowana. Żyjemy jednak w czasach, w których bardzo dużo mówi się o kwestiach ekologicznych i ratowaniu środowiska przed zalewem odpadów.
Na szczęście istnieją też bardziej ekologiczne, a przy okazji i bardziej ekonomiczne sposoby na pozyskiwanie smacznej wody do picia. W dodatku gwarantują zawsze świeżą wodę w każdych ilościach. O czym dokładnie mowa? Oczywiście o filtrach kuchennych. Od filtrów dzbankowych po zaawansowane systemy odwróconej osmozy.
Jaki filtr kuchenny wybrać?
Wybór zależy od jakości wody surowej oraz oczekiwań rodziny. Przy wodzie mało i średnio zanieczyszczonej wystarczającym sposobem na uzdatnianie wody będzie system ultrafiltracji. Jeśli natomiast woda jest mocno zanieczyszczona lub posiada jakieś przekroczenia, o wiele lepszym wyborem będzie odwrócona osmoza.
Ciekawą propozycją systemu ultrafiltracyjnego jest nowość od polskiej marki Ecoperla, która w sklepach internetowych i stacjonarnych pojawiła się w marcu. Mowa o niewielkiej ultrafiltracji Ecoperla Profine POU.
Ecoperla Profine POU – wyjątkowa propozycja
Seria dzieli się na dwa niewielkie, lecz bardzo wydajne filtry kuchenne Ecoperla Profine POU 2 oraz Ecoperla Profine POU 3.
Systemy ultrafiltracji są powszechnie uznawane za bardzo ekonomiczne i ekologiczne. Zaletami Ecoperla Profine POU są:
- Brak zbiornika na magazynowanie wody
- Brak odrzutu do kanalizacji
- Obecność w oczyszczonej wodzie minerałów, które występują w wodzie surowej
Filtracja w Ecoperla Profine POU 3 odbywa się na trzech etapach. Pierwszy stanowi wkład wstępny o dokładności 5 mikronów. Jego zadaniem jest usunięcie z wody zanieczyszczeń mechanicznych. Dzięki swojej funkcji stanowi bardzo dobre zabezpieczenie dla pozostałych etapów filtracji.
Jako drugi został zastosowany wkład z prasowanego węgla aktywnego o dokładności 10 mikronów. Węgiel aktywny jest znanym i cenionym na szeroką skalę adsorbentem chloru oraz jego pochodnych, a także innych substancji chemicznych odpowiedzialnych za pogarszanie smaku i zapachu wody.
Jako ostatni wkład wykorzystano membranę ultrafiltracyjną o dokładności 0,1 mikrona. Ultrafiltracja redukuje z wody: metale ciężkie, cysty, bakterie i wirusy. Przez membranę przedostają się jony minerałów.
Mniejszy model, Ecoperla Profine POU 2 pozbawiony jest wkłady wstępnego mechanicznego. Jest dedykowany posiadaczom stacji uzdatniania na cały dom, które wstępnie oczyszczają wodę, zatem nie ma konieczności powtarzania tego procesu.
Ecoperla Profine POU nie jest zwykłym systemem ultrafiltracyjnym. Posiada wiele udoskonaleń zwiększających komfort użytkowania nawet już na pierwszym etapie eksploatacji tego urządzenia, czyli na etapie montażu.
Do najciekawszych rozwiązań należą:
- Duża powierzchnia filtracyjna wkładów – w porównaniu do standardowych wkładów filtracyjnych, te dedykowane Ecoperla Profine POU mają nawet pięć razy większą powierzchnię filtracyjną. To zapewnia długi kontakt wody ze złożem, dokładne oczyszczanie wody oraz większą trwałość wkładów
- Szczelność wkładów – wkłady są bardzo szczelne. To wynika z ich konstrukcji oraz bardzo precyzyjnej produkcji. Praktycznie nie ma szans na przeniknięcie zanieczyszczeń z zewnątrz. To dodatkowe zabezpieczenie przed wystąpieniem skażenia bakteriologicznego
- Kranik – pobór wody jest bardzo szybki, a sam kranik z pewnością wpasuje się w wystrój każdej kuchni
Ogromną zaletą Ecoperla Profine POU jest bardzo prosty montaż oparty w dużej mierze o szybkozłącza. W zestawie z urządzeniem znajdują się wszystkie akcesoria montażowe.
Propozycja w pełni odpowiadająca potrzebom
Ecoperla Profine POU jest naprawdę ciekawą propozycją do mieszkań w bloku, niewielkich kuchni i nie tylko. To ciekawe rozwiązanie dla osób, które chciałyby podszlifować jakość wody bez utraty minerałów naturalnie w niej występujących. Ten filtr udowadnia, że plastikowe butelki nie muszą być jedynym wyjściem z sytuacji.
Słyszałam gdzieś już o tym filtrze, widziałam również go zrecenzjowanego na paru blogach. Wydaje się naprawdę dawać radę, dobra alternatywa dla dzbanków. Poza tym, ładnie się prezentuje.
Dzbanek nie wytrzymuje porównania z tym filtrem. Przerobiła dzbanek i ciągle hodowałam w nim glony. Teraz mam smaczną wodę. Filtr zmieścił się w szafce pod zlewem.
Dobry filtr kuchenny. Ciśnienie wody po filtracji jest naprawdę fajne. Szef kupił ultrafiltrację Ecoperla Profine POU do wody pitej w biurze. Świetne rozwiązanie. Do ekspresu do kawy jest inny filtr pewnie odwrócona osmoza