Odwrócona osmoza nie jest nowinką ostatnich lat. To metoda filtrowania płynów, która znana jest od dawna i bardzo popularnie wykorzystywana w przemyśle żywieniowym. Stosuje się ją między innymi do produkcji wody butelkowanej. Jest również wykorzystywana w przemyśle winiarskim, jak i mlecznym, gdy chce się osiągnąć większą koncentrację mleka, wina lub soków.
Pokochaj filtrację wody w kuchni
Dziwi więc fakt, iż wiele osób podchodzi do tej metody oczyszczania i uzdatniania wody z dystansem. Skoro na szeroką skalę jest wykorzystywana w przemyśle żywieniowym, bez najmniejszych problemów może być też stosowana w przypadku gospodarstw domowych i produkcji czystej wody do celów spożywczych, jak i pielęgnacyjnych.
Smaczne dania, aromatyczne napoje
Smaczna woda z odwróconej osmozy doskonale sprawdza się zarówno podczas przygotowywania posiłków, jak i kawy, herbaty czy innych napojów. Zastosowanie tej metody w gospodarstwie domowym sprawia, że troska o środowisko staje się odrobinę łatwiejsza – nie ma już bowiem potrzeby kupowania wody butelkowanej do celów spożywczych. Tańsza woda do picia jest w zasięgu każdego konsumenta. Zaś woda, która pozostaje po procesie filtracji doskonale nadaje się do zastosowań gospodarczych, takich jak podlewanie ogródka czy też mycie.
Od lat stosuję filtr odwróconej osmozy i nie wyobrażam sobie pić innej wody 😉 Mineralizuję ją dodatkowo co prawda, ale czysta woda to czysta woda.
Zamontowaliśmy całkiem niedawno taki filterek osmozy ze względu na moje dzieci. Chciałabym żeby uczyły się pić czystą wodę, a nie słodkie soczki i napoje. Jak na razie super się sprawdza, dzieciaki są zachwycone, że mogą z kranu do szklaneczki sobie nalewać 🙂
Używam osmozy od wielu,wielu lat i nie wyobrażam sobie pić wody z plastikowych butelek. Osmoza to naprawdę mądre rozwiązanie do domu, przede wszystkim zdrowe, bo nic tak dobrze nie oczyści wody do picia jak właśnie odwrócona osmoza.